Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Bodrum Sıra Evler (Reef Loft) Uygulanmış ProjeEngelli Erişimine Uygun TasarlanmıştırArkiv Seçkileri'nde Yer AlmıştırPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 24/01/2012 14:22
Bodrum Sıra Evler (Reef Loft)
Künye
Tasarım EkibiRecep Semizoğlu
Evren Öztürk
Deniz Okten
Roysi Ojalvo
Mekanik ProjesiOrkun Mekanik
Elektrik ProjesiCE Mühendislik
Statik ProjesiAli Rıza Uysal
Mimarlık Ofis(ler)iBoran Ekinci Mimarlık Ltd. Şti.
İşverenDenpa Yapı Ticaret Ltd.Şti.
Adres
Bodrum
Muğla
Proje Tarihi2010 - 2011
Yapım Tarihi2010 - 2011
Arsa Alanı2.487 m2
Kapalı Alan3.800 m2
Proje TipiKonut Sitesi / Grubu
Yapım TürüBetonarme
MüteahhitDenpa Yapı Ticaret Ltd.Şti.
Açıklama
Bir tasarımı kurgularken başlangıçta elimizde bir takım veriler oluyor. Arazinin şekli, konumu, imarın verdiği yoğunluk, yapı türü, yön, ışık, iklim, hedeflenen yapı kalitesi gibi. Bu verilerin kurgulanması bazen çok iç içe geçiyor, her bir veri için yaptığımız kurgu bir diğerini de destekliyor ve güçlendiriyor. Bu arazide de bütün verilerin bir diğerini desteklediği bir kurgu yakalama şansımız oldu.

Arazideki en belirgin özellik manzaraya paralel giden çok ince uzun bir şekle sahip olması. Dolayısıyla birbirlerinin arasından veya üstünden manzaraya yönlenmek kaygısı olmadan, alabildiğine, yan yana ve tüm evler Bodrum’un o güzel perspektifine açılabiliyor.

Bir açıdan bakıldığında burada yapı tasarlıyoruz olarak gözükebilir. Bu kesinlikle doğru değil, daha doğrusu eksik bir tarif. Biz burada mekan tasarlıyoruz. İç içe geçmiş kapalı ve açık mekanlar silsilesi. Bodrum ikliminde geçen hayat açık mekanlara çok bağlı. Burada oluşturulan flora, bitkiler, gölge, ışık, esinti, konum kapalı mekanlardan çok daha öne çıkıyor. Daha doğrusu kapalı ve açık mekanların birlikte kurgusu yaşamı zenginleştiriyor. Bu projede bunu çok keyifle gerçekleştirdik. Bunu sağlarken eldeki verilerde olmayan bir durum yarattık. Bu da projenin anahtarı oldu. Yan yana dizilen bloklar hep bir yanlarındaki bahçe - avlu mekanlarına açıldılar, diğer tarafa ise sağırlaştılar. Bu da iki yapı arasında kalan açık alanların iki ev arasında bölüşülmesi durumunu ortadan kaldırdı. Neredeyse ev kadar olan bu mekanları, bir eve ait kıldı. Ve o evin yaşamını kat be kat zenginleşerek kurgulanmasını sağladı. Ayrıca bu açık alanların manzara yönü ve arka tarafı açık olduğundan Bodrum’da çok önemli olan kurander sağladı. Arayıp bulamadığımız gölge alanlar ortaya çıktı. İş burada da bitmiyor tabii. Bodrum florasıyla bağ bu kurguda eksik kalamaz. Avluda bahçeler oluşturuldu. Alt katta kurgulanacak bitki ve ağaç yapılarının yanı sıra, Bodrum’da herhalde bir ilk olan üst kata ait kat bahçeleri oluşturuldu. Gölge, koku, ışık, rüzgar, mekan hepsi el ele verdiler sanki. Bu mekanların ahşap paravan kurgularıyla sınırlarını tarifledik. Artık eve girerken kapıyı açıp girmiyorsunuz. Kapıyı açıp avlunuza giriyorsunuz.

Oluşturulan kapalı mekanlar ise son derece sade, rahat ve özgür hayatı destekliyor. Ev sınırlarının içinde hiçbir strüktürel yapı yok, hiçbir şeyle bölünmüyor. Bu istenilen yaşama göre istenilen kurgunun yapılmasına olanak sağlıyor.

Ve ne dersek diyelim en önemlisi tüm mekanlar Bodrum’a açılıyor.
Hakkındaki YazılarYaşamı Zenginleştiren Kapalı ve Açık Mekanların Karma Kurgusu (İnşaat ve Yatırım, 12/2011)
Boran Ekinci: Dumanı Üstünde Üç Konut (Arredamento Mimarlık, 12/2011)
Bodrum Sıraevler (İnşaat ve Yatırım, 01/2011)
Görüntüler