Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Algerie Motors Showroom, AVM, Ofis ve Otel Yapılar Grubu Projesi ProjeEngelli Erişimine Uygun TasarlanmıştırPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 15/10/2011 14:39
Algerie Motors Showroom, AVM, Ofis ve Otel Yapılar Grubu Projesi
Künye
Tasarım EkibiSelçuk Erdoğmuş
Seda Bildik Erdoğmuş
Yardımcı MimarSerpil Tuna Yurtyapan
Kamil Bora Yorulmaz
Emel Noyın
Peyzaj ProjesiProje Design Mimarlık Ltd.Şti.
İç Mekan ProjesiProje Design Mimarlık Ltd.Şti.
Mimarlık Ofis(ler)iProje Design Mimarlık Ltd.Şti.
İşverenAlgerie Motors
Adres
Proje Tarihi2010 - 2010
Yapım TarihiSürüyor
Arsa Alanı9.164 m2
Kapalı Alan25.140 m2
Proje Tipiİş Merkezi - Ofis, Alışveriş Merkezi / Çarşı, Otel / Motel
Yapım TürüBetonarme
Açıklama
Proje alanı uluslararası bir yol olan RN 5’e ve yeni başlanan tramvay hattına yakınlığı ve Cezayir’in yatırım bölgesinde yer alması açısından stratejik önem taşır. Projenin iki önemli cephesini yasladığı hatlar; trafiğin çok önemli olduğu Dar El Beida’ya getiren yol ve Bab Ezzouar Bulvarı’dır. Yakın gelecekte bu bölgeye gelen ziyaretçi sayısında beklenen artış tasarım ölçütü olarak ele alınmıştır.

Cezayir, Bab Ezzouar Bölgesi, Dar El Beida’da yer alan Algerıe Motors Yapılar Grubu bir teşhir alanı, iki yönetim binası, bir alışveriş merkezi ve bir otel binasından oluşmaktadır.

Projede teşhir alanı ve alışveriş merkezi yatayda gelişirken, iki bloklu ofis birimleri düşey konumlanır. Otel yapısı ise bu birimlerin yanında bağımsız yükselir.

Bodrum iki katlı olup, otopark, satış birimleri, dolaşım ve servis alanları, ıslak hacimleri içermektedir. Zemin katta, giriş-çıkışlar, Jaguar, Land Rover ve BMV teşhir alanları, dolaşım alanları, ıslak hacimler ve galeri boşluğu yer alır. Diğer katlar mağaza ve ofis işlevlerini karşılamak üzere planlanmıştır.

İşverenin Jaguar, Land Rover ve BMV Cezayir ana dağıtımcısı olması aslında bir yatırım projesi içeren tasarımı bu yönde etkilemiştir. Jaguar‘ın kıvrımlı formları kütlenin yatayda gelişen ana biçimine etken olmuştur.

Yapının bir yatırım aracı olması strüktür seçimini etkilemiş, metal ve cam ana malzeme olarak kullanılmıştır. Üçgen metal kirişler, yuvarlak kesitli metal direkler ve cam yüzeyler tasarımın ana parçaları haline gelmiştir.
Görüntüler