Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Şişli Lisesi Ulusal Mimari Yarışma Projesi Yarışma ProjesiPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 18/10/2011 12:23
Şişli Lisesi Ulusal Mimari Yarışma Projesi
Künye
Tasarım EkibiSelçuk Erdoğmuş
Seda Bildik Erdoğmuş
Yardımcı MimarKamil Bora Yorulmaz
Emel Noyın
Mekanik ProjesiHüseyin Akyol
Elektrik ProjesiÖzgür Şen
Statik ProjesiÜmit Yurtaseven
Peyzaj ProjesiProje Design Mimarlık Ltd.Şti.
İç Mekan ProjesiProje Design Mimarlık Ltd.Şti.
Mimarlık Ofis(ler)iProje Design Mimarlık Ltd.Şti.
İşverenŞişli Belediyesi
Adres
Şişli
İstanbul
Proje Tarihi2011 - 2011
Yapım TarihiSürüyor
Arsa Alanı6.421 m2
Kapalı Alan19.880 m2
Proje TipiLise
Yapım TürüBetonarme
Açıklama
Yirmi birinci yüzyılın her alana yayılan dinamizmi, eğitim yöntem ve kanalları ile desteklenmesi gereken mütemadi değişim ile var olabilir. Dolayısıyla sınırları çizilmiş kalıplar yerine bu dinamizme ayak uyduracak yeniliğe ve çeşitliliğe açık bir eğitim modeli ancak dinamik mekânlar ile tam hedefini bulur. Bu bağlamda eğitim yapıları her türlü yeniliğe, dinamizme açık, bulunduğu çevre ile enteraktif etkileşimde bulunan, akıcı mekânlardan oluşmalıdır.

Bu projeye yaklaşım öncelikle bu sürekli devinen ve değişen zamana ve buna uygun eğitim modelinin sürekli olmasına imkân verecek sürdürülebilir mekânlar oluşturmak olmuştur. Bir diğer yaklaşım yakın çevrenin de yapının sadece hafta içi kullanılan diğer zamanlarda atıl olma imajından çıkarıp kamusal birimleri kullanmasıdır.

Arazinin bulunduğu yer yoğun yerleşimden oluşmakta ve çevre halkının rekreasyon ve yeşil alan ihtiyacını karşılayacak açık alan yok denecek kadar azdır. Bu sebepten kurgudaki ana yaklaşım açık ve yeşil alanların maksimize edilmesi, yüksek yapı bloklarının arasında nefes alınabilecek, gabariyi arttıracak yeni yüksek bir yapı yerine araziyle uyun ve onunla birlikte akan yatayda çalışan bir kurgu şeklindedir.

Bir yandan eğitim yapısı işlevi bir yandan barındırdığı kamusal iç ve dış mekanlar ile kentsel bir park oluşturulmak istenmiş ve yeşil alanlarla desteklenmiş döşemeler yatayda yayılarak açık alanlar maksimize edilmiştir.
YarışmaŞişli Lisesi Ulusal Mimari Proje Yarışması
Görüntüler