Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Galatasaray Spor Kulübü Kalamış Su Sporları Tesisi Uygulanmış ProjeEngelli Erişimine Uygun TasarlanmıştırPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 23/01/2012 11:24
Galatasaray Spor Kulübü Kalamış Su Sporları Tesisi
Künye
Tasarım EkibiSerter Karataban
Nihat Gök
Yardımcı MimarMerve Şeker
Fidan Eray
Gizem Yazar
Yavuz Özgül
Neşe Arslan
DanışmanTümer Gürses
Özcan Tüzer
Mekanik ProjesiAnıl Tuncer - Ada Elektromekanik
Elektrik ProjesiOnur Güler - Ada Elektromekanik
Statik ProjesiSerdar Özbay - BSG Mühendislik
Peyzaj ProjesiFores Mimarlık Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti.
Tesisat ProjesiAnıl Tuncer - Ada Elektromekanik
İç Mekan ProjesiFores Mimarlık Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti.
Dinamo Mimarlık
Mimarlık Ofis(ler)iFores Mimarlık Mühendislik San. Tic. Ltd. Şti.
İşverenGalatasaray SK
Adres
Kadıköy
İstanbul
Proje Tarihi2009 - 2010
Yapım Tarihi2011 - 2012
Arsa Alanı10.530 m2
Kapalı Alan9.700 m2
Proje TipiDiğer Spor Yapıları
Yapım TürüKarma
MüteahhitZİTAŞ AŞ
Açıklama
Galatasaray Spor Kulübü Kalamış Su Sporları Tesisi tam olarak Fenerbahçe Burnu’nda yer almaktadır. Tesis Fenerbahçe Fener’i, Fenerbahçe Orduevi ve Fenerbahçe Spor Kulübü Su Sporları Tesisi’i ile sınır oluşturacak biçimde konumlanmaktadır. Bu kriterlere proje alanının iklim koşulları ve manzara durumu da eklendiğinde vaziyet planı kararlarının omurgasını oluşturmaktadır.

Proje bulunduğu alanı en doğru biçimde kullanmak üzere kurgulanmıştır. Manzara ile ilişki ve tesis içindeki birimlerin birbiri ile olan ilişkileri proje alanın kullanımını belirlemiştir.

Yapılmakta olan kapalı havuz ve restoran binaları eskiden var olan binaların sınırları korunarak çağdaş sistem ve malzemelerin kullanılması öngörülerek projelendirilmiştir. Projenin her safhasında tesisin asıl kullanıcaları olan, sporculardan fikir alınmış ve kararlar buna göre netleştirilmiştir.

Mevcut binanın yerindeki ve çevresindeki her türlü yapılanma önemle dikkate alınarak projenin ana röper noktaları oluşturulmuştur. Yıkılan, yıkılmaya yüz tutan ve hasardan dolayı kullanılması sakıncalı olan bir binanın yerine sağlam, akıllı, teknolojiyi doğru kullanan ve mevcut alandan en yüksek oranda fayda sağlayan bir binaya geçiş söz konusudur.

Galatasaray Spor Kulübü Kalamış Su Sporları Tesisi 10530 m² alan üzerine toplamda 9700 m² alana sahip olacak şekilde projelendirilmiştir. Proje uluslararası sutopu müsabaka standartlarına uyumlu aynı zamanda yüzme için antreman amaçlı kullanılabilecek bir kapalı havuz, sporculara ait konaklama birimleri, yelken kulübü, idari birimler, üyelere yönelik olarak kurgulanmış fitness, restoran, gs store, açık havuz, kapalı ve açık otopark birimlerini kapsamaktadır.

Bu projenin kendisini diğer projelerden farklılaştıran bir özelliği de kullanılan malzemelerdir. Cephede kullanılan Corten, güneşin geliş açısıyla da ilgili olarak, Galatasaray Spor Kulübü’nün renklerine gönderme yaptığından söz konusu proje için tercih edilmiştir. Diğer kullanılan malzemeler de yalın, işleve yönelik malzemeler tercih edilmiştir.

Bu proje ile birlikte Galatasaray Spor Kulübü’nün tüm su sporu dalları tek çatı altında toplanmakta ve sporcuların çalışması için gerekli optimum koşullar sağlanmaktadır. Diğer yandan üyelere yönelik olan sosyal mekanların spor mekanları ile entegrasyonu bu tesisin spor tesisi olma vasfının yanı sıra sosyal tesis olma özelliği kazanmasını da sağlamaktadır.
Hakkındaki Yazılar100 Yüze (XXI, 06/2011)
Galatasaray’ın Kalamış’taki çekim merkezi (Radikal, 05/2011)
Ezeli rakipler Kalamış’ta yeniden yan yana (Para, 05/2011)
Su Kenarı Su Sporları Tesisi (XXI, 05/2011)
Görüntüler