Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Levent Marina ProjeEngelli Erişimine Uygun TasarlanmıştırPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 27/04/2011 15:06
Levent Marina
Künye
Tasarım EkibiAlpay Demirci
Burçin Demirci
Recep Anıl Binay
Mimarlık Ofis(ler)iDemirce Mimarlık
İşverenBilinmiyor
Adres
Üçkuyular
İzmir
Proje Tarihi2008
Yapım TarihiSürüyor
Proje TipiDeniz Ulaşım Yapıları
Yapım TürüBetonarme
Açıklama

Denizlerde ve derinliklerinde mavinin her tonunu aramakla başlar bu tutku… Bağımlılık… Bağlılık. Deniz ilham alınandır, adına onlarca şiir yazılan, hikâyeler anlatılandır. Balığın da evidir, balıkçınının da. Deniz fondur, mavidir… Deniz güzeldir. Güzel olan denizdir. Deniz insanların kendisini izlediği bir sahnedir. Hayat denizle başlar, denizle biter; marina da denizde başlar denizle biter.

Proje sadece kendi varlığında değil, yakın çevresinde ve deniz kıyısında tasarlanan birimlerde de denize ve denizciliğe dayalı bir tasarım anlayışına sahiptir. Amaç deniz kıyısında suyla başlayan hayatı, tasarlanan yapıda devam ettirmektir. Proje, her kotun birbiriyle görsel ve fiziksel olarak ilişkilendirilmesi temeline dayanılarak tasarlanmıştır. Amaç şu an mevcutta birbirinden bağımsız gibi duran yapı kütleleri arasında ilişkiler bütünü yaratmaktır. Bu ilişkiler bütünü tasarlanan yapının tek bir kabuk altında toparlanması fikrini de beraberinde getirmiştir. Bu kabuk dinamiktir, tıpkı deniz gibi. Kabuk, proje araç ve insan yaklaşımını da dikkate alarak 0.00 kotunda rampa olarak başlayıp, batı yönünde et ve balık restoranı tanımlarken, doğu yönünde ise bu her iki mekâna hizmet verecek “GÜVERTE” olarak tabir edilen terası ve bu teras altında konumlandırılmış eğitim alanını tanımlamakta ve yine kuzey yönünde denize açılan rampayla tekrar 0 kotuna ulaşmaktadır. Bu kabuk hareketi zeminde yaya akışını yönlendirir ve dalga kıran üzerinde tasarlanan kafe ve rum meyhanesine kadar süreklik gösterir. Amaç yaratılan farklı kotlar arasında mimari bir süreklilik sağlamak ve bu mimari sürekliliği insan hareketiyle güçlendirmektir. Kütle hareketi, rampaları, terasları, güvertesi ile sadece fonksiyonel bir yapı olarak kalmayıp, kentsel kimliği, şiirsel akıcılığı ve heykelsi yapısı ile simgesel bir mimari objeye dönüşmektedir. Bu kentsel ve simgesel obje tasarım tipolojisini, denizden ve denizcilikten almıştır.

Görüntüler