Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Loca İstanbul Uygulanmış ProjePDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 19/04/2011 15:22
Loca İstanbul
Künye
Tasarım EkibiMetin Hepgüler
Mekanik ProjesiAram Keleşyan - AMK Mühendislik
Elektrik Projesiİsmet Defne - Elsan Elektrik Mühendislik Ltd. Şti.
Statik ProjesiBülent Deveci - Nodus Mühendislik
Peyzaj ProjesiGürçam Peyzaj
İç Mekan ProjesiNurten Özdemir - Gönye Tasarım
Mimarlık Ofis(ler)iInternational Turkish Architects Corporation
İşverenGül İnşaat A.Ş ve Ortakları
Adres
Bahçeşehir 2. Kısım Avni Akyol Bulvarı Bahçeşehir
Başakşehir
İstanbul
Proje Tarihi2007 - 2008
Yapım Tarihi2008 - 2010
Arsa Alanı14.000 m2
Kapalı Alan59.000 m2
Proje TipiKarma Yapı
Yapım TürüBilinmiyor
Açıklama

“Her fonksiyonun çözümünde, mimari tasarım konseptinin plastik ve eko-organik prensipler ile entegrasyonu, projenin unutulmazlığını, etkinliğini, yaşam kalitesini ve psikolojiyi müsbet etkiler.”

İstanbul’da Marmara’ya eğimli bir tepe ile açılan ve zengin bir ufuk hattına bakan arazide planlanan proje, 59.000 m2 kapalı alanında residence, sosyal tesisler ve mağazalar zinciri fonksiyonlarını ihtiva etmektedir.

Her iki yönde 21 ve 28 metre kot farkları olan arsa üzerinde planlanan komplekste, zeminin topografyasına her üç yönde entegre olan ve manzaraya dalgalar halinde düşerek açılan bir organik konsept baz alınmıştır.

Üst ve alt yollardan irtibatlanan ünitelerin düşey sirkülasyon şaftları Laubengang sistemi ile 1+1, 2+1 ve 2+2 programlı residence ünitelerine girişleri temin etmektedir. Tüm yaşam mekanlarının manzaraya eşit açınımı ve günün her saatinde güneş almaları, ünitelerin zengin geometrik hareketler ile bahçe ve balkonlarının planlanmış olması, organik mimarinin yaşam kalitesini yükselten prensipleri olarak tatbik edilmiştir.

Residence blokları arasında düşünülen 3 katlı bağlayıcı köprü sosyal yaklaşımları temin eden, milk-bar, lokanta ve multipurpose toplantı salonunu kapsamaktadır. Bu bölüm ve residence blokları ile görsel bağlantıyı, mimari ve psikolojik harmoniyi temin eden mekanik tesisat ile ekseni etrafında dönebilen şeffaf küresel form, yetişkin ve çocuklar için yüzme havuzunu, SPA, masaj, jimnastik mekanını, sauna ve Türk hamamını ihtiva etmektedir.

Alt yola açılan ilk iki kat, meyile uygun kaskadlar ile mağaza ve home-office üniteleri, üzerinde devam eden terasmanlar, herbirinin özel bahçesi olan residence üniteleri olarak planlanmıştır.

Taşıyıcı statik projesi, betonarme ve çelik ve yer yer karma olmak üzere modüler sistem olarak düzenlenmiştir. Mekanik ve elektrik sistemde enerji tasarrufu dikkate alınarak “sun collector” ve toprak kaynaklı ısı pompası (WSPH) projelendirilmiştir. Ofislerde düşük ses seviyeli fan-coiller, sosyal tesislerde ısı geri kazanımlı (HRV) klima santralleri ile ısıtma-serinletme düşünülmüştür.

Kompleksin otomasyon sisteminde, zamanlama, yangın durumu, yüksek-alçak seviye alarmları, analog değişim alarmları, optimum ve sıralı cihaz çalıştırma, optimum klima kontrolü (free cooling), antolpi kontrolü-hafıza-kayıt altına alma planlanmıştır.

Enerji tasarrufunda ise, bina kabuğu, cihaz seçimi, akışkan sıcaklığı, atık ısının değerlendirilmesi, bina otomasyon sistemi kullanımı planlanmıştır.

Görüntüler