Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Fatih Koleji Merkez Kampüsü Uygulanmış ProjePDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 25/01/2012 15:37
Fatih Koleji Merkez Kampüsü
Künye
Tasarım EkibiKadir Karakoç
Bahrom Mahmadaliev
Yardımcı MimarMuharrem Akkaya
Volkan Can
Barış Sevgi
Mevlüt Durna
Mehmet Hayri Türktaş
Adem Erol
DanışmanFehmi Kızıl
İç Mekan ProjesiYusuf Hacıhaliloğlu
Kubilay Metin
Eren Uyumaz
Cemal Kahraman
Mimarlık Ofis(ler)iZambak Mimarlık Mühendislik İnşaat Sanayi Ticaret AŞ
İşverenÇağ Öğretim İşletmeleri AŞ
Adres
Yenibosna Mahallesi 1. Asena Sokak No:36 Çobançeşme
Bahçelievler
İstanbul
Proje Tarihi2007 - 2011
Yapım Tarihi2008 - 2011
Arsa Alanı18.578 m2
Kapalı Alan67.775 m2
Proje TipiDiğer Eğitim Yapıları
Yapım TürüKarma
Açıklama
Proje arsası Atatürk Havaalanı kuzeyinde, İkitelli ve E-5 karayolu bağlantı kavşağında konumlanmaktadır. Yeni planlanan bağlantı yolu ile birlikte parsel tamamen ulaşım ağı ile çevrelenmiş olacak ve 360 derece bir görünüme sahip olacaktır. Havaalanı yakınında olması ve uçakların iniş ve kalkışlarında da çok rahat görünür olması yapının her noktasının tasarlanmasını gerektirmiştir.

Arsanın çok değerli bir alanda bulunması işvereni yoğun bir ihtiyaç programı talebine yönlendirmiş, içinde anaokulundan, liseye kadar bütün eğitim aşamalarını ve sosyal-kültürel ihtiyaçlarını barındıran bir yapı ortaya çıkmıştır. Birçok açıdan sosyal-kültürel mekanların çokluğu ve nitelikleri eğitim bloklarının önüne geçmektedir.

Proje bağımsız bir adaya oturur, etrafının imar yolları ile çevrili olması eğitim yapısına her noktadan giriş imkanı vermiştir. Projedeki her bir birime bağımsız girilebilir ve okullar bağımsız çalışabilir. Yapı kısmen toplu bir görünüm arz etmesine rağmen her bir birim kendi içinde ayrıştırılmış, her eğitim birimine ayrı bahçe ve oyun alanları sağlanmıştır.

Parsel çevresinin müsait olması nedeniyle bodrum katta planlanan 250 araçlık kapalı otoparka ek olarak yeteri miktarda otopark ve servis aracı parkı planlanmıştır. Özel eğitimde servis araçlarının kullanımı önem arz ettiğinden okulun açıldığı sabah akşam saatlerinde sistemin iyi ve rahat bir şekilde çalışması sağlanmıştır.

Projede bütün sosyal-kültürel mekanlar bodrum katlarda depolanmıştır; 1000 kişi oturma kapasiteli nitelikli bir konferans salonu, hemen onun üzerinden 2.500 m2'lik birçok etkinliğe ev sahipliği yapabilecek bir çok amaçlı salon, yemekhaneler, 2 adet standart ölçülerde kapalı spor salonu ile değişik büyüklük ve kapasitede multivizyon salonları ile bu mekanlara servis veren yan birimler 2 katlı bodruma yayılırlar. Dikkate değer bir topluluğa hizmet veren bu mekanlar için yeterli miktarda fuaye ve dinlenme mekanları projede düşünülmüştür.

Ana fuaye ile birlikte tasarlanan galeri 2. bodrum kattan başlar ve 1. kata kadar yükselerek hem fiziki hem de görsel olarak katları birbirine bağlar. Zemin kat daha çok ana giriş holleri ve idari mekanlar için ayrılmıştır. Derslikler 1. kattan itibaren başlar ve katlara yayılır. Kantin ve kafeteryalar mimari olarak zenginleştirilmiş ve manzaraya bakan blok uçlarında planlanmıştır. Bina son katında ise öğrenci sosyal ve dinlenme mekanları bulunur, her birim kendi çatı katında özel mekanını kullanır.

Anaokulu yapının güneydoğu ucuna takılmıştır, düşük bahçe ile ayrıştırılan oyun alanı ilköğretim okulu bahçesinden kat farkı ile ayrışır. Anaokulu bölümü bodrumdan üst katlara kadar dikeyde diğer eğitim bloklarından ayrı işlemektedir.

Kuzey batı ucunda yükselen blok liselere ait yurt ve misafirhane fonksiyonlarını içerir. Fen ve Anadolu liselerine ait yatma bölümleri katlarda ayrılmıştır. Bloğun son katları misafirhane olarak planlanmıştır.

Proje alanı ulaşım ağı ile çevrelendiği için normalin üzerinde bir 'desibel'e maruz kalmaktadır. İç mekanlarda konfor şartlarını yakalamak ve yüksek ses oranını içeriye almamak için yapı tamamen kapalı tasarlanmış, pencerelerin sadece temizlik amaçlı açılması öngörülmüş ve yapının tamamında iklimlendirme sistemleri uygulanmıştır.

Fatih Koleji Merkez Kampüsü 67.775 m2'lik toplam inşaat alanı ile üniversite kampüsleri kapsama dışında tutulduğunda ülkedeki en büyük eğitim kampüslerinden biri olmuştur.
Görüntüler