Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Fethiye Alışveriş ve Yaşam Merkezi Mimari Proje Yarışması ProjePDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 17/01/2011 14:47
Fethiye Alışveriş ve Yaşam Merkezi Mimari Proje Yarışması
Künye
Tasarım EkibiDürrin Süer
Metin Kılıç
Yardımcı MimarSeden Cinasal Avcı
Mimarlık Ofis(ler)iM artı D Mimarlık İnşaat San. ve Tic. Ltd. Sti.
İşverenFethiye Belediyesi
Adres
Fethiye
Muğla
Proje Tarihi2008
Yapım TarihiSürüyor
Proje TipiAlışveriş Merkezi / Çarşı, İş Merkezi - Ofis
Yapım TürüBilinmiyor
Açıklama

Son yıllarda evrensel ölçekte olduğu gibi Türkiye’de de alışveriş olgusu değişim ve gelişim göstererek yaşam biçimini belirleyici rol oynamakta. Yeni yaşam biçiminin etkileri sosyal ve fiziksel örüntülerinde başkalaşmasına neden olmakta. Alışverişin yanı sıra yeme içme, eğlenme, dinlenme, sportif ve kültürel eylemler gibi çeşitli ve farklı işlevleri bir arada sunan ve “Tüketim Katedralleri” olarak da tanımlanan yeni yaşam alanları günlük yaşantının vazgeçilmez ve çekici mekanları. Kent merkezinde ya da çeperinde, çoğunlukla kapalı, içe dönük, yer aldığı ortamdan kopuk kurgulanan bu sihirli kutular, her yerde yeniden ve yeniden kurulmakta / üretilmekte. Fethiye’de talep edilen alışveriş ve yaşam merkezi için önerilen bu projede, bulunduğu yere ait verileri örgütleyen, Fethiye’nin kentsel ölçeği ve dokusu ile uyumlu, iklimsel özelliklerin olumsuz etkilerinin denetlendiği, malzeme seçimi ile çağdaş kimliğe sahip mekan dilini yansıtacak bir mimari amaçlandı.

Bu bağlamda proje alanı verileri değerlendirildi. Fethiye, turizmin sosyal ve ekonomik dokuda belirleyici olduğu bir sahil yerleşmesi, küçük ölçekli bir kent. Parsel kentte yeni gelişmekte olan konut bölgesi içinde yer almakta. Bu açıdan bulunduğu çevrede bir çekim merkezi olacak. Çevredeki konut kullanıcılarının yanısıra alanın kuzeyindeki otogar kullanıcısı da alışveriş merkezinin kullanıcı profiline katkı koyacak. Alanı kent merkezine bağlayan bir iz olan dere otogar ile parsel arasında uzanıp giden bir peyzaj yaratmakta. Fethiye sıcak ve güneşli günlerin sayısının çok olduğu bir iklime sahip, dış mekan kullanım alışkanlığı yüksek.

Bu tespitler doğrultusunda, alanda tasarlanacak alışveriş ve yaşam merkezi için, sokaklar ve yapı parsellerinden kurulu mevcut kentsel dokunun devamlılığını sağlayan bir mekan örüntüsü önerilmekte. Güneş kontrolü için hava ve ışığı geçirebilen bir üst örtünün açık yaya dolaşım alanlarının yani sokakların üstünü örtmesi aynı zamanda mekan tanımını kuvvetlendirmesi, ayrıca enerji tüketiminin azaltılması ile hem işletme maliyeti hem de ekosisteme verilecek zararı minimize etmek amaçlanmakta.

Alışveriş ve yaşam merkezi biri bodrum üç kattan oluşmakta. Program katlara, 

- Bodrum kat; otopark, oto yıkama, sığınak, teknik servisler, büyük market ve servis dükkanları

- Zemin kat (yol kotu ve ana alışveriş kotu); büyük ve küçük mağazalar, sinemalar, yönetim ve sağlıklı yaşam merkezi girişi  - Üst kat; yemek, dinlenme, eğlenme ve oturma mekanları olarak dağılmakta.

Bu bağlamda, üç kata dağılan projede bodrum katta, otoparkla olan yakın ilişkisi düşünülerek marketin olması kararı verildi. Alışveriş için en etkin kotun zemin kotu olduğu kabulü ile tüm mağazaların bu kottan giriş alması, bazı dükkanlar için ise, birim içinden çalışan ikinci kat kullanımı öngörülmekte. Önerilen şemada her mağazanın ticari değer açısından önemini arttırmak amacıyla birden fazla vitrin alanı sağlanmakta. Ayrıca şema, her mağazanın kentsel doku içindeki her hangi bir dükkan gibi bağımsız çalışabilme seçeneğini de sunmakta. Bodrum kattaki otoparkın belirlediği 8 x 8 metre'lik akslardaki strüktürel ağın içinde, zemin katta çevredeki yaya yollarını da karşılayan sokakların oluşturduğu bir yaya dolaşım ağı kurulmakta. Bu sokak düzeninin yarattığı grid küçük ve büyük mağazaların yer aldığı yapı adalarını tariflemekte. 4 metrelik dar sokaklar Fethiye'nin geleneksel sokak ölçeğine referanslanmakta. 12 metre genişliğinde birbirini dik kesen iki ana sokak ise parsel dışındaki ana aksları karşılamakta ayrıca çarşı içindeki genişlemelerle küçük meydancıklar yaratarak alternatif yaşam mekanlarına dönüşmekte. Alışveriş ve yaşam merkezinde su oyunları ve oyun parkı için önerilen mekan, imar planında arsanın güneyinde bulunan park ile bağlayıcı bir ara mekan olarak yaşamakta. Alanın merkezinde, iki ana yaya aksının kesişiminde yaratılan boşluk/galeri, bodrum katta konumlandırılan büyük market ile çiçekci, terzi, kuru temizleme, ayakkabı tamiri gibi servis dükkanlarının önündeki havuzlu plazayı görsel olarak birbirine bağlamakta. Bodrum kat plazasında yaratılan su oyunları hem çekim alanı yaratmakta, hem de mekanın serinlemesini sağlamakta.

Zemin kotundan 4.50 metre yükseklikte oluşturulan üst kot ise, merkezi bir noktadan tüm çarşı yaşantısının algılanabildiği bir yeme içme, dinlenme katı olarak tasarlandı. Fast food satış birimleri, yeme içme terasları, restoran ve kafe mekanları bu kotta. Tüm bu sokak / yaya dolaşım ağının üstü 10.50 metre kotunda güneşin etkisini azaltan ancak mekanın doğal hava sirkülasyonunu da sağlayan çelik taşıyıcılı alüminyum panellerden kurulu bir örtü ile kapanması önerilmekte. Ayrıca yemek teraslarının üstü, yağmurlu günlerde de kullanılabilmesi için betonarme plak döşeme ile geçilmekte.

Alanın güneyinde, çarşı ve yeme içme birimlerinden bağımsız konumlandırılan 10.50 yüksekliğindeki iki kütleden biri, alt kotta sinemalar, kafe ve üst kotta bilardo, büyük ekran tv salonu, internet oyunları, bar gibi eğlence mekanlarını içermekte. Bağımsız bir işletme ile çalışabilecek mekansal olanağa sahip. Diğer kütle ise, zeminde yönetim, güvenlik, sağlık, personel mekanlarına yer vermekte. Üst katta aletli spor, sauna, masaj hizmetlerini verebilen bir sağlıklı yaşam merkezi düşünüldü.

Görüntüler