Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > ODTÜ Mikro-Elektro-Mekanik Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezi Uygulanmış ProjePDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 16/01/2012 14:45
ODTÜ Mikro-Elektro-Mekanik Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezi
Künye
Tasarım EkibiKerem Yazgan
Begüm Terim Yazgan
Yardımcı MimarKamer Sağlam
Mimarlık Ofis(ler)iYazgan Tasarım Mimarlık İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.
İşverenODTÜ Yönetimi
Adres
Proje Tarihi2009 - 2010
Yapım Tarihi2010 - 2011
Kapalı Alan2.730 m2
Proje TipiAr-Ge Binası
Yapım TürüBetonarme
Açıklama
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mikro-Elektro-Mekanik Sistemler Araştırma ve Uygulama Merkezi, Ankara’da Eskişehir Yolu üzerinde konumlanmış, 2,730 m² inşaat alanı bulunan bir ofis binasıdır. Mikro-Elektro-Mekanik Sistemler (MEMS), elektrik enerjisiyle çalıştırılan çok küçük ölçekli mekanik sistemler anlamına gelmektedir. MEMS teknolojisi, otomotiv, biomedikal, telekomünikasyon ve savunma endüstrileri gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

ODTÜ MEMS Araştırma ve Uygulama Merkezi, gelecekteki yaşam modellerini şekillendirecek nano ölçekteki teknolojileri çözümlemektedir. Merkezin amacı nano ölçekteki elektromekanik biçimlerin günlük hayatımıza kazandırılmasını sağlamaktır. Yazgan Tasarım Mimarlık’ın mevcut binayı yeniden tasarlayarak yenileme projesini oluşturduğu araştırma binası, mevcut prefabrik yapının yenilenmesiyle oluşturulmuştur. Cephe kurgusu, binanın göze çarpan en önemli özelliğidir. Cam giydirme cephede, turuncu ve gri renklerin rastlantısal bir araya gelmelerinden oluşan bir renk sistemi bulunmaktadır. Farklı renkteki gri tonlar, baskın olan turuncu renk için fon oluşturur. Rastlantısal olarak bir araya gelen renkli camlar, düzenli aralıkları olan bir cephe strüktürünün üzerine oturtularak sistematik bir cephe düzenini oluşturmuştur.

Binanın diğer bir özelliği ise çatı ışıklıklarının kurgusudur. Sandviç panel çatı kaplamasına düzenli aralıklarla açılarak oluşturulmuş olan çatı ışıklıkları, binanın sosyal mekân olarak kullanılan ana koridoruna doğal aydınlatma sağlar. Bu koridor eskiden depo amaçlı kullanılırken yeni projede binanın ana girişi, sergi mekanı, yemekhane, sera, dinlenme alanı gibi çok amaçlı bir mekana dönüştürülmüştür. Buradan yeni alana pencereler açılarak üretim görünür kılınmıştır. Ayrıca, tek katlı ofis alanı, yeni eklenen çelik döşeme ile çift kata çıkartılmıştır.
Görüntüler