Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Divriği Cürek Maden İşletmeleri Yerleşkesi ProjePDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 03/01/2011 14:50
Divriği Cürek Maden İşletmeleri Yerleşkesi
Künye
Tasarım EkibiBilinmiyor Unknown
İşverenBilinmiyor
Adres
Divriği
Sivas
Yapım TarihiSürüyor
Proje TipiDiğer Konut ve Yerleşme Yapıları
Yapım TürüBilinmiyor
Proje YöneticisiBilinmiyor Unknown
Açıklama

Demet Yılmaz

Erciyes Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü


Sivas Divriği demir madenleri milattan önce başlamak üzere günümüze kadar çeşitli şekillerde işlenerek kullanılmıştır. Günümüzdeki kullanımı Cumhuriyet döneminde şekillenmiştir. Cumhuriyet döneminden sonra 1935 yılında kurulan Maden Teknik Arama Enstitüsü tarafından yapılan sondajlarda 1937 yılında Divriği’de demir rezervleri tespit edilmiştir. Bazı sanayi tesis ve fabrikalar kurulurken hem ülkenin hem de o bölgenin ekonomisine katkı sağlayacağı gibi yine o bölgenin işsizliğini gidermek içindir.

Divriği’deki demir cevherlerinin zenginliği görülmüş ve 19 mayıs 1938 yılında Etibank tarafından işletmeye açılmıştır. Daha önce kayacık köyünde iken daha sonra Cürek‘te faaliyete devam etmiştir.

Cürek’te işletmeyle birlikte lojman ve sosyal tesis yerleşkesi yapılmış ve kullanıma açılmıştır. Buradaki yapı grubu Alman mimarlar tarafından yapıldığı söylenmektedir. Erken Cumhuriyet dönemi yapı grubu niteliği taşıyan bu yerleşim bölgesindeki yapılar o dönemde nadir görülen betonarme ile yapılmıştır. Fabrikanın getirdiği avantajla bu bölgede kurulan önemli bir yerleşim alanıdır.

Yapılar yamaca lineer olarak yerleştirilmiştir. Fabrikaya ait lojman olarak düşünülen konutlar tek katlı ve bodrum+2 kat şeklindedir. Konutlar dışında ilçede ve yakın bölgede bulunmayan tesislerin burada kurulması dikkati çekmektedir. Sinema salonu,tenis ve diğer spor alanları,yüzme havuzu bulunmaktadır. Ayrıca ilköğretim,lise gibi eğitim yapılarını da bünyesinde barındırmaktadır. Divriği’den ve yakın çevreden öğrenciler buraya gelmektedirler. Eğitim ve sağlık hizmetlerinin de verildiği geniş kapsamlı bir hastane de bulunmaktadır. Market,manav gibi o işlev için düşünülmüş yapıların,yönetim için ayrı bir yapının,dini yapının bir arada düşünülmüş olması yerleşim alanının dışarıya bağımlılığının çok az ve kendi ihtiyaçlarını karşılar nitelikte olması önemli bir özelliğidir. Bu alana girişte güvenlik birimin bulunması kontrollü bir yer olduğunun göstergesidir.

Cürek’teki bu işletme merkezi Divriği Selavattepesi’nde yapılan yeni yerine taşındıktan sonra Cürek ve buraya yakın köylerin ekonomik yönden olumsuz yönden etkilenmiştir.daha sonraki yıllarda özelleştirmeye gidildikten sonra eski canlılığını kaybetmiştir.yaklaşık olarak 5-6 yıl kadar önce Cürek’te bulunan bu yerleşke boşaltılmış ve yok olmaya yüz tutmuştur. Tamamen yıkılması düşünülen bu Cumhuriyet Dönemi modern yapı niteliklerini gösteren yapı grubu Sivas Koruma Kurulu tarafından 2007 yılında tescillenerek mimari miras olarak ileriye taşınması planlanmıştır.

26-27 Aralık 2008 tarihinde Uludağ Üniversitesi'nde gerçekleşen “Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları” konulu etkinlikler dizisinin dördüncüsünde sunulmuştur.

Görüntüler