Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Şenesenevler Yapı Kooperatifi Uygulanmış ProjePDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 29/12/2010 17:50
Şenesenevler Yapı Kooperatifi
Künye
Tasarım EkibiFeridun Akozan
Ahsen Yapaner
Halit Femir
İşverenBilinmiyor
Adres
Yapım Tarihi1950
Proje TipiKonut Sitesi / Grubu
Yapım TürüBilinmiyor
Proje YöneticisiBilinmiyor Unknown
Açıklama

Arş. Gör. Güliz Özorhon

Maltepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi 


Halk arasında “Banka Evleri” olarak geçen konut yerleşmesi 1950’lerde İstanbul’un Anadolu yakasında hayata geçirilmiş toplu yerleşmelerden biridir. Y.Mim.Feridun Akozan, Y.Mim. Ahsen Yapaner ve Le Corbusier’nin bürosunda çalışmış üç Türk mimardan biri olan Y. Mim. Halit Femir, tarafından tasarlanan Şenesenevler konut grubu, Ziraat Bankası çalışanlarınca kurulan kooperatifçe gerçekleştirilmiştir.

Şenesenevler Ziraat Bankası Evleri, toplam 55 birim içeren tek katlı ve iki katlı tek evlerden oluşan bir konut grubudur. Burada, kullanıcı katılımı önemli bir parametre olarak tasarıma katılmış, Mimarlar tarafından oluşturulan 22 plan tipi kullanıcıların görüşüne sunulmuş ve bu doğrultuda beş plan tipinin yerleşkede kullanılmasına karar verilmiştir. Proje için konut dizisi olmanın ötesinde yeni bir yaşam çevresi yaratma gayretinde olduğu söylenebilir. Bu anlamda, kullanıcıya hizmet edecek kentsel donatılar da yerleşimin bir parçası olarak tasarıma katılmış, 5 birimli dükkan grubu, klüp binası ve çocuk parkı alanın merkezinde konumlandırılmıştır. Konforlu yaşam koşullarını farklı büyüklüklerdeki plan organizasyonları ile kullanıcıya sunan tek katlı A6, C1 ve C2 ile iki katlı F1 ve F2 evlerinden oluşan yerleşim genelinde, doğal çevre verilerini dikkate alan, yeşil alanların yapıların arasından akışkan bir şekilde geçişine imkan tanıyan bütüncül bir yaklaşım hakimdir denilebilir. Tipler, mekanlar arası ilişkiler açısından doğru ve kolay algılanabilir, doğal ışık ve havalandırma imkanlı, hemen her mekanın bahçeye-yeşile kucak açtığı basit bir planlama sunmaktadır.

Şenesenevler Ziraat Bankası evleri, Wright’ın 1934-58 yılları arasında tasarladığı “Brodacre City” sinde “Her eve bir parça toprak verilerek komşuluk üniteleri yaratılması fikri ve konutların, herkesin yaşama tarzına göre yeşilin içinde, az katlı, doğayla iç içe olması” şeklinde tanımladığına benzer bir yaklaşımla 1950’lerde modern ve insancıl bir çevre sunmaktadır. Pek çoğu rant ve belediye kararlarının da etkisi ile yok olsa da, ayakta olan yapılar yaklaşık 60 yaşında olmalarına rağmen hala yaşanabilir-kullanılabilir durumdalar. Bu yalnızca incelikli düşünülmüş planlamanın değil aynı zamanda kaliteli malzeme seçiminin ve doğru inşaat metotlarının da bir sonucu olarak görülebilir.

26-27 Aralık 2008 tarihinde Uludağ Üniversitesi'nde gerçekleşen “Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları” konulu etkinlikler dizisinin dördüncüsünde sunulmuştur.

Görüntüler