Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Pamuk Mensucat Fabrikası Yönetim Binası Uygulanmış ProjePDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 27/12/2010 18:01
Pamuk Mensucat Fabrikası Yönetim Binası
Künye
Tasarım EkibiMelih Pekel
İşverenBilinmiyor
Adres
Halkapınar
İzmir
Yapım Tarihi1960
Proje Tipiİdare Binası
Yapım TürüBilinmiyor
Proje YöneticisiBilinmiyor Unknown
Açıklama

Öğr. Gör. Hande Mete

İzmir Yaşar Üniversitesi İç Mimarlık Bölümü


Ada, Parsel No: 8524,3

İzmir’in tanınan Levanten ailelerinden, “Giraud Ailesi” için yapılan bu proje, çok yakın zamanda alınan yıkım kararı ile hala gündemde olan, tartışılan bir Melih Pekel yapısıdır. İzmir’in en eski ve en ünlü do-kuma fabrikalarından biri olan Pamuk Mensucat, tekstil sektöründeki başarısı kadar, bugün maalesef yıkılmak üzere olan, fabrika yapısı yönetim binası modern mimarisiyle de akılda kalmayı başarmıştır.

Fabrikanın giriş kapsının hemen yanında yer alan ilk yapı incelendiğinde; zemin katta bekçi için tasarlanmış olan ve oval köşeye dik olarak saplanan bölümün yıkılmış olduğunu 1987 yılında Şükrü Kocagöz’ün Mimarlık dergisinde yayımladığı yazısında yer verdiği fotoğraftan yola çıkarak tespit edebilmekteyiz.

Önde oval olarak dönen köşe, diğer büroların bulunduğu yapı ile birleştiği yönde yer alan giriş bölümünün içeriye çekilmesiyle birlikte, yapının kütlesel etkisi hafifletilmiştir. Oval köşenin zemin kattaki bölümü, bekçi mekanının yıkılmasından sonra bekçi odası olarak kullanılmıştır. Bu mekan dışında, geniş bir giriş holü ve bir adet tuvalet zemin kat plan şemasında yer almaktadır. İki kollu mermer bir merdivenle çıkılan 1.kat plan şemasında yer alan mekanlar sırasıyla: tuvaletler, oval köşe de yer alan genel müdür odası ve bunun dışında 2 küçük odadan ibarettir. Her iki kattan da giriş yapılabilen 2. yapı, diğer çalışanların bürolarının yer aldığı bir düzende kurgulanmıştır.

Cephe özellikleri açısından değerlendirildiğinde, en etkili olan düzenleme oval olan bölüme aittir. Tüm cephede kullanılan taş kaplama, renk ve dokusuyla binanın modernist tasarımının yarattığı kimliği kuvvetlendirmiştir.

Özellikle çarpıcı oval tasarımı ile bilinen bina, dış cephe kaplamasında kullanılan taş malzemenin yarattığı doku ve sergilediği olgun taş işçiliği ile de dikkat çekmektedir. Ayrıca oval bölümde yer alan iki kollu merdivenin mermer işçiliği ve kalitesi bugün bile ihtişamını korumaktadır. 1. kat genel müdür odasında mekanı daha tanımlı ve prestijli göstermek amacıyla duvar yüzeylerinde uygulanan ahşap kaplama getirdiği sıcaklık ve dokuyla mekanı zenginleştiren bir unsur olmuştur.

Özellikle oval tasarım yaklaşımı ile, Bauhaus mimarlığının etkilerini taşıyan yapının birçok benzeri Ankara’da yer alan erken cumhuriyet dönemi kamu yapılarında karşımıza çıkmaktadır.

İzmir il merkezinde çok az sayıda yer alan erken cumhuriyet dönemine ait endüstriyel yapılardan biri olan Pamuk Mensucat Fabrikası Yönetim Yapısı, sergilediği modernist tutumuyla İzmir’in modern mimarlık kimliğinin temsilcilerinden biri olmuştur.

26-27 Aralık 2008 tarihinde Uludağ Üniversitesi'nde gerçekleşen “Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları” konulu etkinlikler dizisinin dördüncüsünde sunulmuştur.

Görüntüler