Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Binası Uygulanmış ProjePDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 03/01/2011 18:15
Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Binası
Künye
Tasarım EkibiW. Riethmüller
İşverenBilinmiyor
Adres
Proje Tarihi1968
Yapım Tarihi1972
Proje TipiDiğer Eğitim Yapıları
Yapım TürüBilinmiyor
Proje YöneticisiBilinmiyor Unknown
Açıklama

Arş. Gör. Deniz Dokgöz

Arş. Gör. Ferhat Hacıalibeyoğlu

Dokuz Eylül Üniversitesi


İzmir Ege Üniversitesi kampüsü içerisinde yer alan Ege Üniversitesi Tekstil Mühendisliği binası Alman mimar W. Riethmüller tarafından tasarlanmıştır. Projesi 1968 yılında Almanya’da hazırlanmaya başlayan yapının inşaatı 1972 yılında tamamlanmış ve yapı aynı yıl hizmete açılmıştır. 

Tekstil Mühendisliği Bölümü binaları 5 ana kısımdan oluşmaktadır.

1.Yönetim Binası

2.Eğitim- Öğretim Binası

3.Laboratuarlar

4.Tekstil Uygulama (Pilot) İşletmesi Halle'leri ve Yardımcı Atölyeler

5. Sosyal Tesisler 

Yapının genel kurgusu lineer bir omurga ve bu omurgaya saplanarak alt mekanlar tarifleyen kütlelerden oluşmaktadır. Bu lineer kurguyu dik olarak kesen ve giriş platformunu oluşturmaya başlayan rampa, yapının yönetsel faaliyetlerini kapsayan kütlenin hem yanından hem de altından geçerek yapının ana girişine ulaşımı sağlar. Yönetsel faaliyetleri içeren kütle rampa aksına paralel lineer olarak ana omurgaya dik yönde kurgulanmış, kolon ve kirişlerle oluşturulmuş çerçeveye asılarak kitle konumu ve altında tanımladığı mekan tarifiyle binanın ana girişini tanımlı hale getirerek yapının giriş platformunu vurgulamıştır. Oluşturulan Giriş platformuna dik olarak uzanan bir aks ile sosyal tesislere ulaşılabilmektedir. Sosyal tesis kütlesinin alt katında kafeterya üst kotunda ise konferans salonu bulunmaktadır. Bu bloğun ana yapıyla kurduğu ilişki; ana kitleden direk ulaşımı sağlarken aynı zamanda yapıyı dışarıdan kullanacak ziyaretçiler için de olanak sağlamaktadır. Sosyal tesisin ana yapı ile kurduğu bu ilişki oluşturulan yeşil alanlarla da desteklenmiştir

Yapının ana girişi rampa ile üst kota taşınmış ve giriş mekanı galerilerle zenginleştirilerek kitle arka tarafında kurgulanan açık alanlara alt kottan çıkış olanağı sağlamıştır. Bu sayede yapının bahçe ile entegrasyonu sağlanmış ve atölyelere dolaylı bir bağlantı öngörülmüştür. Bu bağlantı, açık alanlarda oluşturulan geçişlerin, çelik ve betonun birlikte kullanıldığı arkadlarla tariflenmesi ile güçlendirilmiştir. Ayrıca oluşturula bu galerili ve kotlandırılmış giriş mekanı, kuzey - güney yönünde yer alan mekanları birbirine bağlarken, yapının ana omurgasını oluşturan doğu-batı yönündeki eğitim ve öğretim binaları ve laboratuarlara da yarım kotlar ile bağlanarak hacmin potansiyellerinin düşünülmesi, iç mekan kurgusunda mekansal zenginliği arttırmıştır. 

Kütlelerin bir araya gelişi ve oluşturdukları mimari dilin açık alanlar ve avlularla beslenmesi, yapı içersindeki kotlanmaların çözümü, cephelerde kullanılan oranlar, masif blok güneş kırıcılar, şeffaf yüzeyler, masif hatlar, çekirdek çözümleri yapının dönemin modern mimarlık söylemini barındırdığının bir kanıtıdır. 

Yapı tasarlandığı dönemin malzeme seçimi ve detay çözümlerini birebir yansıtmaktadır. Yapıda kullanılan malzemelerin brüt beton olarak tasarlanması ve uygulanması, iki kat yüksekliğindeki cephelerin bütünüyle şeffaf bırakılması, açık alanlardaki konsollarda döşeme ile korkuluk birleşiminin yağmur suyu ve yıkamada çıkabilecek problemler düşünülerek tasarlanması, yapının dönemimin öncü yapılarından biri olduğunu kanıtlar niteliktedir. 

26-27 Aralık 2008 tarihinde Uludağ Üniversitesi'nde gerçekleşen “Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları” konulu etkinlikler dizisinin dördüncüsünde sunulmuştur.

 

Görüntüler