Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Yalıkavak Evleri ProjePDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 09/12/2010 17:55
Yalıkavak Evleri
Künye
Tasarım EkibiEmre Arolat
Kerem Piker
Rıfat Yılmaz
Sezer Bahtiyar
Leyla Kori
Süleyman Yıldız
Orkun Kasap
Volkan Yağ
Mimarlık Ofis(ler)iEmre Arolat Architects
İşverenPermak
Adres
Bodrum
Muğla
Proje Tarihi2009
Yapım TarihiSürüyor
Kapalı Alan40.000 m2
Proje TipiKonut Sitesi / Grubu
Yapım TürüBilinmiyor
Açıklama

Çocukluğumuzun tenha ve büyülü yarımadasının nasıl çılgınca bir hızla semirdiğini, kıyıda köşede kalmış sakin hayatların yerini nasıl da o pırıltılı dünyalara bıraktığını izledik hep birlikte. Bir köy kahvesi vardı kıyıda, birkaç da salaş balıkçı lokantası. Şimdi Kütahya’dan, Bursa’dan, hatta İzmir’den daha çok lokanta var Bodrum’da.

“Orası sapadır,gitmesi uzun sürer şimdi” diyerek ertelerdik hep. Yalıkavak artık bir “yer”. Hem de önemli bir yer.

Yalıkavak Evleri, son dönemde yarımadada sayıları hızla artan bildik “Bodrum Sitesi”nin neredeyse tüm yönelimlerini sorgulayan ve arazideki sert topografya ile ilişkisini önemseyerek önceleyen bir yönelimle tasarlandı.

Proje alanının çeşitli noktalarındaki değişken manzara olanakları, farklı büyüklüklerdeki konaklama birimleri arasındaki ilişkileri belirleyen en önemli unsur oldu. Konaklama birimlerinin arazinin eğimine göre iki ya da üç katlı birimler olarak düzenlendiği proje, genel ulaşım arterlerinin dışında kalan bütün servis yollarının üzerinin yapıların yeşil bahçeleri olarak kullanılmasına olanak sağlayacak biçimde düzenlenmesi ile doğal peyzajın yeniden ele alınarak olabildiğince sürdürülebilir hale dönüştürülmesinin önünü açtı. Sosyal tesisler ve rekreasyonel üniteler bir yandan projenin içerisinde birer cazibe unsuru olarak düzenlenirken fiziksel varoluş biçimleri onların birer topografya-yapı olarak neredeyse toprağa karışmalarını sağladı.

Konaklama birimlerinin planlamasında, iklim verilerinin sağladığı potansiyeller birer tasarım girdisi olarak ele alındı. Bu anlamda yapıların her birinin manzaraya açık cephelerinde derin saçaklar ile oluşturulan gölgeli alanlar, kayar katlanır güneş kırıcı sistemler, derin gölgeli serin teraslar, yapının doğal yollarla havalandırmasına olanak sağlayan rüzgar yollarının yanısıra, mekansal yaşantıyı zenginleştiren ve doğal ışıktan en iyi şekilde faydalanmayı hedefleyen iç bahçeler ve galeriler projenin temel enstürmanları olarak kullanıldı.

Görüntüler