Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Çankaya Belediyesi Başkanlık Hizmet Binası, Sanat Merkezi ve Ulvi Cemal Erkin Konser Salonu Ulusal Mimari Yarışma Projesi - 3. Mansiyon Yarışma ProjesiPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 01/12/2010 11:48
Çankaya Belediyesi Başkanlık Hizmet Binası, Sanat Merkezi ve Ulvi Cemal Erkin Konser Salonu Ulusal Mimari Yarışma Projesi - 3. Mansiyon
Künye
Tasarım Ekibiİpek Yürekli
Suna Birsen Otay
Arda İnceoğlu
Yardımcı MimarFulya Eliyatkın
Eylem Yılmaz
Sevda Ağcakale
Gürkan Okta
Mehmet Gören
Benek Çinçik
DanışmanHakan Çatalkaya
Belgin Merey
Sarper Giray
Deniz Aslan
Cem Altun
İşverenÇankaya Belediyesi
Adres
Çankaya
Ankara
Proje Tarihi2010 - 2010
Yapım TarihiSürüyor
Proje TipiKonser Salonu, Kültür Merkezi, Belediye Binası
Yapım TürüBilinmiyor
Proje YöneticisiBilinmiyor Unknown
Açıklama
Çankaya Belediyesi Başkanlık Hizmet Binası Sanat Merkezi Ulvi Cemal Erkin Konser Salonu'na iki ana caddeden Tiflis Caddesi ve daha yoğun bir kullanımı olan turan Güneş Bulvarı'ndan yaklaşılmaktadır.
Bina her iki cadde üzerinde de meydanlar oluşturarak sokağı içine çeker.

Arsanın hemen önünde yaya üst geçidi ve otobüs durağı da bulunan turan güneş bulvarı üzerinde kaldırımın daraldığı noktanın genişletilerek meydanlaştırılması, giriş meydanını oluşturur.

Tiflis Caddesi üzerinde ise cephenin içeri çekilmesi ile konser salonunun eğimli döşemesi düzenlenerek sokakla ilişkilendirilen bir amfi meydan yaratılır.

Güneybatı yönündeki fuayenin açıldığı park, doğal eğiminde bırakılmış; okul yönüne bakan tarafta yaratılan yeşil alanla ilişkilendirilerek binanın park ile iç içe geçmesi sağlanmıştır.

Dışarıda net sınırlarını koruyan bina, farklı kotlarda ve yönlerde açık alanlarla kurduğu ilişki ile iç mekanlarının sürekliliğini ve zenginliğini vurgular.

Binanın kullanım düzeni basitlik ilkesine dayanır.

Dikdörtgen prizma içinde kendini ortaya koyan ana kullanımlar ayrı kütleler olarak ortaya çıkarlar.

Kütleler arasındaki boşluklar her yeri bağlayan fuaye sistemini oluşturur.

Fuaye, bina içindeki kullanım sürekliliğini sağlayan, mekanları ve katları ilişkilendiren ve şekillendiren bir boşluklar bütünü olarak ele alınmıştır.

Ana salon / konser salonu ile küçük salon / tiyatro salonu arasında bütünkotları bağlayan, iki caddeye giriş çıkışı, katlar ve mekanlar arasındaki bağlantıları sağlayan sirkülasyon alanı net olarak okunur.
YarışmaÇankaya Belediyesi Başkanlık Hizmet Binası, Sanat Merkezi ve Ulvi Cemal Erkin Konser Salonu Ulusal Mimari Proje Yarışması
Görüntüler