Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Abu Dabi Büyük Cami Yarışma Projesi Yarışma ProjesiPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 05/11/2010 11:12
Abu Dabi Büyük Cami Yarışma Projesi
Künye
Tasarım EkibiDoğan Kuban
Cafer Bozkurt
Yardımcı MimarNadide Seçkin
Şirin Akıncı
Rony Ruso
Meral Sonceley
İrfan Yavuz
Serdar Aydın
Sibel Özkars
Uysal Serçe
Mekanik ProjesiLahmeyer Gmbh
Elektrik ProjesiLahmeyer Gmbh
Statik ProjesiLahmeyer Gmbh
Mimarlık Ofis(ler)iCafer Bozkurt Mimarlık Ltd. Şirketi
İşverenBirleşik Arap Emirlikleri Hükümeti
Adres
Proje Tarihi1989
Yapım TarihiSürüyor
Proje Tipi
Yapım TürüBetonarme
Açıklama

1988 yılında Abu Dhabi’de çok büyük bir cami için 30 firma arasında açılan uluslararası sınırlı yarışmaya çağrılan Batı Alman Lahmeyer Gmbh firması, caminin tasarımı için Türkiye’den Prof. Doğan Kuban ve Y.M. Mimar Cafer Bozkurt’tan bir proje hazırlamalarını istedi. Projelerin seçimi Abu Dhabi Hükümeti danışmanları ve Devlet Başkanı tarafından yapıldı. Fazla modern bulunan Kuban – Bozkurt tasarımı yarışmada üçüncü olup, bir Belçika firmasının projesi kazanmıştır.

Abu Dhabi Hükümetinin ve Devlet Başkanının istekleri yarışmacılara kesin bir direktif ve önkoşul olarak verilmişti: Merkez sahın ve avluların tam ölçüleri, tavanların azami yüksekliği, biri ortadaki büyük Maksure kubbesi ikisi de yanda olmak üzere toplam üç kubbe sayısı, Maksurenin büyüklüğü ve havalandırmasız olması, minarelerin en az yükseklikleri. Caminin İslam gelenekleri çizgisinde tasarlanması isteniyordu. Başka bir deyişle, yukarda tanımlanan Cami, Hint-Pakistan geleneğinin ideal cami imajını yansıtıyordu. Kuban – Bozkurt projesi, camiyi tasarımın ilk aşamasındaki seçmecilik tavrıyla zengin İslam mimarisinin bütün dönem ve bölgelerini kapsayacak perspektif içinde yorumlarken, planından bütün ayrıntılarına kadar hiçbir örneği taklit etmeyen bir tutum izlemiştir.

Yer altı suyu toprak seviyesine çok yakın olduğu için camiyi çevreleyen büyük bir gölet tasarlanmıştır.

Strüktürel yapı taşları prekast betondur. Kubbeler mermerle, duvarlar ise taşla kaplanmıştır. 33 m çapındaki Maksure kubbesini içi mozaik fayans ile kaplanmıştır. 7 m yüksekliğindeki tanbur ise merkez sahın mekanını vitray pencerelerle çevreler. Maksurenin dış duvarları ise mermerle kaplanmıştır.

Görüntüler