Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Edirne Belediyesi Selimiye Camii ve Çevresi Ulusal Kentsel Tasarım Yarışma Projesi Yarışma ProjesiPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 11/08/2010 17:59
Edirne Belediyesi Selimiye Camii ve Çevresi Ulusal Kentsel Tasarım Yarışma Projesi
Künye
Tasarım EkibiSerdar Uslubaş
Merih Feza Yıldırım
Yardımcı MimarHüseyin Komşuoğlu
Cemal Demirayak
Mimarlık Ofis(ler)iNot Mimarlık
İşverenEdirne Belediyesi
Adres
Proje Tarihi2010 - 2010
Yapım TarihiSürüyor
Arsa Alanı247.524 m2
Kapalı Alan86.173 m2
Proje TipiKentsel Tasarım
Yapım TürüBilinmiyor
Açıklama
Çocukluğunuzu geçirdiğiniz yere, yıllar sonra gittiniz mi hiç? Oynadığınız arsada yükselen apartmanlara bakıp, en yakın arkadaşınızın oturduğu küçük beyaz evi artık orada göremeyince ne hissetiniz? Anılarda, kitaplarda mekânlar her ne kadar yaşasa da, nesiller değiştikçe anılar hikâyeler yok olmakta. Konu bir insanın belleği ve anıları olunca hüzünle karışık bir gülümseme ile durum kabullenebilinir. Peki ya anılar bir millete ait ise? Zamanın tüm izleri sildiği söylenir, aslında zaman iz bırakır. İzler yok olduğunda yalnızca mekân da değil aynı zamanda kent belleğinde toplum belleğinde boşluklar oluşur. Boşlukların yerini yanlış inançlar alır, hurafeler söylentiler alır. Gidenleri geri getirmek mümkün olmadığına göre bu boşlukları ne dolduracak?
Selimiye Camisi Çevresinde korunmaya değer en önemli şey zamanın kendisidir. Fiziksel ve manevi varlığı, Edirne kent kimliğinin baskın unsurlarından olan bir yapıya müdahale, ölçeği ne olursa olsun, teknik bir müdahaleden öte sosyolojik bir operasyon olarak ele alınmalıdır. Başta yakın çevresi olmak üzere etkileri tüm kent ve kentliler üzerinde hissedilecek müdahaleler, dikkatle planlanmalı, kentin olası ihtiyaçları göz önüne alınırken, söz konusu olan eserin tarihi ve manevi değeri göz ardı edilmemeli, yapılan müdahale ve yeniden programlamanın ilk ve vazgeçilemez ilkesi koruma olmalıdır.
Modern Kent fonksiyonlarının hemen ortasında yer alan Selimiye Camisi, bu yoğun ve devasa kullanımların komşuluğunda, onu geçmişe bağlayan izlerin birer birer silinmesi ile geçmişten koparılmakta yabancılaşmaktadır. Caminin ait olduğu zamanı İZ’ler üzerinden yeniden kurgulayan yeni bir ROTA öneriyoruz.
YarışmaEdirne Belediyesi Selimiye Camii ve Çevresi Ulusal Kentsel Tasarım Proje Yarışması
Görüntüler