Projeler
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
1920-291930-391940-491950-591960-691970-791980-891990-992000-092010-19
Arkiv > Projeler > Ankara Arena Spor Salonu Uygulanmış ProjeEngelli Erişimine Uygun TasarlanmıştırArkiv Seçkileri'nde Yer AlmıştırPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 14/02/2011 15:30
Ankara Arena Spor Salonu
Künye
Tasarım EkibiKerem Yazgan
Begüm Terim Yazgan
Yardımcı MimarDerya Çavuş
Mehmet Ali Özbek
DanışmanErsin Ersoy
Mekanik ProjesiGMD Mühendislik
Elektrik ProjesiGMD Mühendislik
Statik ProjesiProbi
Peyzaj ProjesiYazgan Tasarım Mimarlık İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.
Tesisat ProjesiGMD Mühendislik
İç Mekan ProjesiYazgan Tasarım Mimarlık İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.
Mimarlık Ofis(ler)iYazgan Tasarım Mimarlık İnşaat San. ve Tic. Ltd. Şti.
İşverenTürkiye Basketbol Federasyonu
Adres
Altındağ
Ankara
Proje Tarihi2008 - 2009
Yapım Tarihi2009 - 2010
Arsa Alanı47.593 m2
Kapalı Alan53.000 m2
Proje TipiSpor Salonu
Yapım TürüKarma
MüteahhitTürkerler İnşaat
Açıklama
10.000 seyirci kapasiteli Ankara Arena Spor Salonu, Ankara nazım planında spor aktiviteleri için ayrılmış olan bölgede 46.000 m2’lik alan üzerine inşa edilmiştir. 53.000 m2 toplam inşaat alanı olan yapı, eski Meclis Binası, Paraşüt Kulesi, Demiryolu İstasyonu gibi tarihi binaların arasında yer almaktadır. Yapı, eski kent merkezinde bulunması nedeniyle, içinde bulunduğu bu özel bağlamın nitelikleri ve kent yaşantısı dikkate alınarak tasarlanmıştır. Birincil temel yaklaşım, çevresiyle kuracağı ilişki adına, bir toplanma ve aktivite alanı; tren istasyonuna açılan bir kentsel plaza tasarlanmasıdır. Buna ek olarak, Atatürk Kültür Merkezi’ni barındıran bölge ve Gençlik Parkı’nı barındıran bölge arasında ilişki kuran, iki yanı ağaçlarla kaplı tampon bir yaya aksı tasarlanmıştır. Yapı, herhangi bir geçit ya da çit vasıtasıyla sınırlandırılmamıştır. Herhangi bir spor aktivitesi olmadığı zamanlarda boş kalan spor salonlarının aksine, Ankara Arena, plazaları ve yürüyüş yollarıyla birlikte yaşayan kentin bir parçasıdır. Bölgeye metro ya da otobüs gibi herhangi bir toplu taşıma aracıyla erişmek mümkündür. Yaya ulaşımını ya da toplu taşıma araçlarının kullanımını desteklemek adına, araç park yeri sayısı en azda tutulmuştur.

İkincil temel yaklaşım ise, içe dönük bir tipoloji yerine dışa dönük bir tasarımın tercih edilmesidir. Kentle görsel ilişkiyi her yönde mümkün kılmak adına, şeffaf bir cephe ve belirli seviyelerde teraslar tasarlanmıştır. Farklı mimari elemanlar (gergi halatları, beyaz yatay güneş kırıcılar, turuncu dikey güneş kırıcılar, perde duvar, brüt beton kolonlar, beyaz fuaye duvarları, yeşil giriş kapıları, turuncu tuvalet duvarları) dıştan içe doğru katmanlanarak, dışardan içerdeki arka fuaye duvarlarına doğru mekansal derinliği arttırır. Yapının hacimsel etkisi, yalnızca şeffaf cephe sayesinde değil; aynı zamanda, uçak kanadını andıran 15 metrelik ince saçak strüktürü sayesinde de hafifletilir. Saçak derinliği önde 12cm., merkezde ise dev ekranı taşıyabilmek için 7.5m.dir. Güneş kırıcılar, mekansal derinliği arttırmakla kalmaz; cepheye renk ve ritm kazandırırlar.

Bina, basketbol, voleybol, buz hokeyi, boks vb. temel spor aktiviteleri için tasarlanmış olsa da, konser ya da kongre gibi kültürel aktivitelere de ev sahipliği yapabilir. Uluslararası Basketbol Federasyonu’nun öngördüğü tüm tasarım kriterlerine uyar. Dahası, evrensel tasarım prensiplerini de dikkate alarak, engellilerin, yaşlıların, çocuklu ailelerin kolayca erişebilirliğini sağlar. Engelliler için özel localar vardır. Tribünler, her izleyiciye eşit görüş açısı sağlayan parabolik kesit gelişimine göre tasarlanmıştır. Yalnızca kendi alanını değil, tüm yaklaşma rotalarını da dikkate alan, hatırı sayılır miktarda ağaç kullanımını öngören bir peyzaj planı geliştirilmiştir.
Görüntüler