Mimarlar
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
Arkiv > Mimarlar > Ahmet Vefik Alp Kalıcı linkPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Ahmet Vefik Alp
Kişisel Bilgiler
Eğitim ve Meslek Hayatı
Mesleki Etkinlikler, Yayınlar ve Başarıları
Projeleri
Kişisel Bilgiler

1967 yılında İstanbul Saint Joseph Fransız Lisesi'ni bitirdikten sonra Robert College İnşaat Mühendisliği Bölümü'nde yüksek öğrenimine başlamış, aynı yıl Istanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü'ne geçerek buradan 1971 yılında 'Pekiyi' derece ile ''Mimar", 1973 yılında da "Pekiyi" derece ile Yüksek Mühendis Mimar diplomalarını almıştır. Bitirme Çalışması olarak hazırladığı "Tepebaşı Kültür ve Kongre Merkezi" projesi yayınlanmış, bu arada TC Merkez Bankası İdare Merkezi ve Ankara Kızılay Meydanı Tesisleri Proje Yarışmaslarına gönderdiği teklifler jüri tarafından satın alınmıştır. Alp, mezuniyetinden hemen sonra Yüksek Denizcilik Akademisi Tuzla Kampüsü projesini hazırlamış, Moda’da Apartman, Eminönü’nde Büro Binası, Of’da cami gibi yapılar tamamlamıştır. 1973 yılında İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde "Asistan" lığa atanan Alp, 1977 yılında ABD'ye gönderilmiştir.

ABD de Burs kazanan Alp, Houston, Texas, 'Rice University'de, 1978 yılında "Master"; 1979 da ise Mimari ve Şehirsel Psikoloji alanında, görsel algı ve insanlar ile binalar ve şehirler arasındaki etkileşimleri inceleyen araştırması "Aesthetic Response to Geometry in Architecture" ile "Doktor" payelerini almış, tez çalışmasının özeti birçok dilde yayınlanmıştır. Alp Doktora çalışmasını 16 ayda tamamlamış ve 3D/International mimarlık firmasında kısa dönem çalışmıştır.

1982 yılında Suudi Arabistan KFUPM "Kral Fahd Universitesi" ne davet edilen Alp, burada Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümlerinde 7 yıl boyunca ders vermiş, araştırmalar tamamlamış ve çeşitli yönetim görevleri almıştır. Bu dönemde Alp’in hazırladığı projelerden ''Riyad Diplomatik Şehir"de TC Riyad Büyükelçilik ve Lojmanları, Dhahran'da "Rektör Malikhanesi", Jubail Endüstri Şehrinde Villa, Medine de Hacılar Oteli, Cidde'de Alışveriş Merkezi, Dahran'da Half Moon Bay Tatil Beldesi ve Prototip Çöl Müzesi nden ilk üçü tamamlanarak kullanıma verilmiştir.

1984 yılında doçentliğe yükseltilen Dr. Alp, 1989 da Birleşmiş Milletler Teşkilatı'nın himayesindeki (IAA) "International Academy of Architecture" (Uluslararası Mimarlık Akademisi) Profesör'lüğüne getirilmiş ve 1993 yılında IAA İstanbul Bölge Merkezi'ni tesis etmiştir.

1986 yılında ABD Texas Eyaleti Dr. Alp’e "Profesyonel MimaR" lisansı vermiştir. Aynı yıl TSA Texas Society of Architects (Texas Mimarlar Cemiyeti) üyeleğine kabul edilen Alp, takiben AIA "American Institute of Architects" (Amerikan Mimarlar Enstitüsü) üyeliğine getirilmiştir. Ülkemizde (A) Grubu Şehirplancı Lisansı sahibi olan Alp 1995 yılında ABD'den "Profesyonel İç Mimar" yetkisini de almıştır.

Mimarlık, Şehircilik, Belediyecilik ile Doğal ve Kültürel Mirasın korunması alanında birçok kuruluşun da üyesi bulunan Alp akademik ve bilimsel çalışmaları, mimari yapıtlarıyla birçok ulusal ve uluslararası ödül kazanmıştır.

Osmanlı İmparatorluğu’nun Basra bölgesindeki mimari mevcudiyetini belgeleyen 'The Architectural Heritage of Saudi Arabia's Eastern Province' (Doğu Arabistan'da Mimari Miras) adlı araştırmasını tamamlayan Alp bu çalışmayı kitap olarak düzenleme gayretindedir. Çeşitli yazıları yerli ve yabancı dergilerde yayınlanmakta, proje çalışmaları sergilerde yer almaktadır.

Alp, ABD ve Suudi Arabistan'a ilaveten İsviçre ve Japonya'da çalışmış, projeler yapmıştır. Türkiye'de 1990 yılında kurduğu Alp Mimarlar Tasarım Atölyeleri bünyesinde mimarlık, şehircilik ve restorasyon faaliyetlerine ağırlık vermiş ve projelerinden bir kısmı inşa edilerek tamamlanmıştır. Japonya, Yamagata da 'Türk Evi', Istanbul Kalamış 'Marina Konutları', Zeytinburnu Uluslararası Turizm Kongre ve Ticaret Merkezi', 'TC Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü' Kampüsü, Kayseri Hilton Oteli; Sapanca Dağ Evleri; Ankara Siyasi Parti Genel Merkezi, Hatay Dörtyol Otel Çarşı Grubu; Tokyo Kültür Merkezi ve Camisi Projesi, TC Malatya Belediye Sarayı, Kuşadası’nda Tatil Evleri, Bogaziçi’nde Yalılar, Beylikdüzü Otel-Çarşı ve Rezidans-Çarşı Kompleksleri, Izmir Karşıyaka Konut Çarşı Grubu ile çeşitli Kültür, Turizm, Spor, Ticaret ve Yönetim Merkezleri, Eski Eser çalışmaları, Peyzaj ile Bölgesel ve Kentsel Planlama ve Tasarım çalışmaları bunlardan bazılarıdır.

1996 yılında TC Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü ‘Profesör’lüğüne getirilen Alp burada Mimarlık Bölüm Başkanlığı ve Mimari Tasarım Anabilimdalı Başkanlığı görevlerini yürütmüştür.

Kırkı aşkın ülkeyi gezerek şehirler, yayalar, taşıtlar üzerine tetkikler yapan Alp İnglizce ve Fransızca dillerini üst derecede bilmektedir. Profesör Alp IAA Uluslararası Mimarlık Akademisi nin programı çerçevesinde çeşitli ülkelerde ders vermekte, konferans ve jürilere katılmaktadır.

1996 yılında AIA American Institute of Architects 'Amerikan Mimarlar Enstitüsü' Türkiye Temsilciliğine, takiben Güney Avrupa Direktörlüğü ne getirilen Profesör Alp bir süre Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu Üyeliğinde de bulunmuştur.

Suudi Arabistan, Japonya ve ülkemizde tamamlanmış birçok yapıtı Ağa Han Mimarlık Ödülleri'ne aday olmuştur. 2001 yılında Kazakistan Kazgor Design Academy üyeliği ne seçilmiş, IAAce Doğu Ülkeleri Uluslararası Mimarlık Akademisi Üyeliği ne seçilmiştir.

1994, 1999, 2004 ve 2009 yıllarında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday olan Alp’in bu bağlamda Boğaziçi Otoray Tüpgeçiş, Pendik-Yeşilköy Otoray Yüzer-Viadük, Istanbul Kuşakyol, Altın Üçgen: Üsküdar-Levent Denizaltı Otoray Yüzertüp, Haliç Sualtı Otoparkı ve Müzekent Istanbul, Harem-Haydarpaşa Altın Kıyı, Geleceğin Şehirleri Ekokentler, Çağdaş Cadde, Deprem ve Gecekondular için Proje 3G, Kapsül Evler gibi proje ve çalışmalarından bir bölümü ulusal ve uluslararası basın aracılığıyla tanınmıştır.

Profesör Alp, 1999-2002 yıllarında TC Başbakan Başdanışmanlığı görevini yüklenmiştir. 2000 yılında ‘Yüksek Bilim Konseyi’nin teklifi üzerine ‘Uluslararası Mimarlık Akademisi’ 9. Presidium’u tarafından Birleşmiş Milletler/UNESCO ve Uluslararası Mimarlar Birliği/UIA gözetiminde 16 ülke temsilcisinin oybirliği ile ‘Büyük Usta’ (Acd) mertebesine yükseltilmiştir.

2006 ve 2009 yıllarında Sofya’da düzenlenen ‘Dünya Mimarlık Triennali’nde Uluslararası Jüri Uyeliği yapmıştır.

Halen, kurucusu olduğu Alp Mimarlar Tasarım Ltd Şti nde projeler üretmekte ve TC Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Bölümünde ‘Misafir Profesör’olarak proje atölyeleri yürütmektedir.

Kuruluşlar

Türkiye Mimar ve Müh Odalari Birliği Mimarlar Odasi TMMOB MO (TR)

Türkiye Mimar ve Müh Odalari Birliği Şehir Plancilari Odasi TMMOB ŞPO (TR)

Uluslararasi Mimarlar Birliği UIA (F)

Amerikan Mimarlar Enstitüsü AIA (USA)

Amerikan Mimarlar Enstitüsü Avrupa Seksionu AIAE (EU)

Amerikan İç Mimarlar Cemiyeti ASID (USA)

Uluslararasi Konut Bilimi Birliği IAHS (USA)

Türk Amerikan Bilim Adamlari Derneği ATAS (USA)

Doğu Ülkeleri Uluslarası Mimarlık Akademisi IAACE (AZER)

New York Bilimler Akademisi NYAS (USA)

Texas Mimarlar Cemiyeti TSA (USA)

Uluslararası Geleneksel Çevreler AraştIrma Birliği İASTE (USA)

Mimarlik Eğitimi Avrupa Birliği EAAE (NL)

Aga Han Mimarlik Vakfi (CH)

Kazgor Design Academy (KAZ)

Türkiye Çevre Koruma ve Yeşillendirme Kurumu TURÇEK (TR)

Doğum Yeri ve Tarihiİstanbul, 1948
Güncel OfisiAlp Mimarlar Tasarım ve Yapım Ltd. Şti. (Ortak)
Eğitim ve Meslek Hayatı
Önceki OfisleriAlp & Alp Mimarlar (Ortak) (1980 / 1992)

Ahmet Vefik Alp Mimarlık Bürosu (Ortak) (1971 / 1980)

Akademik GörevleriYeditepe Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü (0000 - Sürüyor)
DoktoraRice Üniversitesi, , (1979)
Lisans Üstüİstanbul Teknik Üniversitesi, , (1973)
Lisansİstanbul Teknik Üniversitesi, , (1971)
Lisans Öncesi EğitimiSaint Joseph Lisesi (1967)
Mesleki Etkinlikler, Yayınlar ve Başarıları
Ödül Aldığı Yarışmalar
Jüri ÜyelikleriÖdüllerYarışmalar
Eğitim Çalışmaları
  • The Architectural Heritage of Saudi Arabia's Eastern Province (Doktora Tezi, 00/1990)
  • Astethic Response to Geometry Architecture (Yüksek Lisans Tezi, 00/1979)
Projeleri