Mimarlar
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
Arkiv > Mimarlar > Hasan Çalışlar Kalıcı linkPDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Hasan Çalışlar
Kişisel Bilgiler
Eğitim ve Meslek Hayatı
Mesleki Etkinlikler, Yayınlar ve Başarıları
Projeleri
Kişisel Bilgiler

1969'da İstanbul'da doğdu. İstanbul Saint Michel Fransız Lisesi, ardından, 1992 yılında Mimar Sinan üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu. çalışlar, yüksek lisans çalışmalarını Yıldız Teknik üniversitesi'nde “Mimarlıkta Güç ve İktidar” ilişkisi üzerine yaptı. 1996 yılında Tuncel Evi ile Ulusal Mimarlık Sergisi Yapı Koruma Sanatı ödülü'ne, 2000 yılında Harp Akademileri Kapalı Yüzme Havuzu ile Ulusal Mimarlık Sergisi Yapı Dalı ödülü'ne, 2001 yılında “özgün Tasarımlar Büfelerimiz” konulu Proje Yarışması Teşvik ödülü'ne ve AMV Genç Mimar ödülü 2004'e layık görüldü. 2000 yılında Harp Akademileri Kapalı Yüzme Havuzu ile Ağa Han Mimarlık ödülleri'ne ve Mies van der Rohe Vakfı Mimarlık ödülleri'ne Türkiye adayı oldu. Davetli olarak Uludağ üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde Proje Dersi jüri üyesi ve Mimar Sinan üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nde misafir okutman olarak bulundu. 2002 yılında Nişantaşı'nda düzenlenen Yaya Sergisi'ne ve 2004'te AD Dergisi'nin düzenlediği “İkinci Ben-Mimarların öteki Yüzü” Sergisi'ne katıldı. İTÜ Mimarlık Günleri Paneli'nde, İTÜ Beyaz Duvar-7 Yorum Konferansları'nda ve Yıldız Buluşması 2004'te konuşmacı olarak yer aldı. MSÜ Wiel Arets Konferansı'nın organizasyonunu ve sponsorluğunu üstlendi. Yurtiçinde ve yurtdışında çok çeşitli projeler gerçekleştirdi.

Mimarlar Odası ve İstanbul Serbest Mimarlar Derneği'ne üyedir. çeşitli mimarlık dergilerinde makaleleri ve projeleri yayınlanmıştır. Son olarak Iakov Chernikhov ödülü 2006'ya aday gösterilmiştir.

Hasan çalışlar, 1993 yılından bu yana mesleki çalışmalarını Erginoğlu çalışlar Mimarlık Ltd. Şirketi'nde Kerem Erginoğlu ile beraber sürdürmektedir.

Doğum Yeri ve Tarihiİstanbul, 1969
Güncel OfisiErginoğlu & Çalışlar Mimarlık Ltd. (Ortak)
Eğitim ve Meslek Hayatı
Önceki OfisleriODF Mİmarlık (Çalışan) (1990 / 1992)

Lisans ÜstüYıldız Teknik Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Mimarlık Ana Bilim Dalı (1999)
LisansMimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü (1992)
Lisans Öncesi EğitimiSaint-Michel Fransız Lisesi (1987)
Mesleki Etkinlikler, Yayınlar ve Başarıları
Ödül Aldığı Yarışmalar
Ödüller
Proje Ödülleri
Yazıları
Hakkındaki Yazılar
Hakkındaki Kitaplar
Katıldığı Etkinlikler
Eğitim Çalışmaları
Projeleri