Ödüller
ABCÇDEFGHIİJKLMNOÖPQRSŞTUÜVWXYZ
Arkiv > Ödüller > Archiprix Türkiye > 2005 PDF versiyonuFavorilerinize EkleyinRapor EtArkadaşına GönderSayfayı Yazdır
Son güncelleme tarihi : 07/01/2008 15:03
Archiprix Türkiye (2005)

Doğan Hasol, Şevki Vanlı, Hülya Yürekli ve Ferhan Yürekli'nin insiyatifiyle Türkiye'de ilk olarak 1996 yılında verilen Uluslararası Archiprix ödülü'nün Türkiye yönetiminde dönüşümlü olarak Yapı-Endüstri Merkezi ve Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı bulunuyor. Archiprix Türkiye ödülü, o yıl yapılan diploma projeleri arasında seçilerek veriliyor. ödüle layık görülen projeler ulusal platformda sergilendikten sonra 1. ödül'ün sahibi proje, diğer diploma projeleriyle birlikte değerlendirilmek üzre Uluslararası Archiprix ödülü'ne aday oluyor.

Katılım Koşulları

· Her öğretim kurumu yarışmaya, o yıl mezun ettiği ilk 25 öğrenci için bir, sonraki her 50 öğrenci için bir proje hesabı ile bulunacak proje sayısı ile katılabilir.

· Her kurum yarışmaya göndereceği projeleri kendi belirlediği koşullar dahilinde seçer.

· öğretim üyeleri tek ve ya grup olarak kurumlarından bağımsız şekilde yarışmaya proje gönderebilirler. Ancak bu durumda, archiprix-Türkiye Grubu, bir ön eleme yapma hakkını saklı tutar.

· Her öğrenci, kurumundan bağımsız olarak yarışmaya proje gönderebilir. Ancak bu durumda archiprix-Türkiye Grubu, bir ön eleme yapma hakkını saklı tutar.

· Yarışmaya gönderilecek projeler o yılın Şubat veya Haziran dönemine ait olabilir. Projelerde kurum adı ile projeden sorumlu öğretim üyelerinin ve öğrencinin adı paftaların arkasında yer almalı, paftaların ön yüzünde bu tür bilgiler bulunmamalıdır. Projelerin takdim çalışmaları, archiprix-Türkiye Yarışmasına gönderilmek üzere yeniden yapılabilir. Ancak bu durumda yine ilgili okulun, sunuş düzenlemesinin orijinal projeye uygunluğunu gösteren onayının bulunması gerekir. Sergileme kolaylığı açısından projeler, dikine kullanılan 70*100 cm boyutlu en çok 4 pafta halinde, karton veya tercihen fotoblok panolar üzerinde teslim edilmelidir. Paftalar üzerinde maket fotoğraflarına da yer verilir. Projelerle birlikte 200 kelimelik bir açıklama raporu istenmektedir. Zorunlu olmamakla birlikte, projenin ayrıca CD olarak da verilmesi basım işlemlerine yardımcı olacaktır. Bölüm başkanlıklarından sağlanacak başvuru formu ya da fotokopisi eksiksiz doldurulmalıdır.

· Yarışmaya katılacak projeler Ağustos ayının son haftası içinde, afişte belirtilmiş tarih ve yerde teslim alınır.

Jüri ÜyeleriAffan Yatman (Mimar)
Danyal Tevfik Çiper (Mimar)
Doğan Hasol (Mimar)
İzzet Fikirlier (Mimar)
Cumhur Keskinok (Mimar)
Semra Teber Yener (Mimar)
İhsan Duygulu (Mimar)
Teşvik Ödülü